Wybór mocy pompy ciepła

pompa-ciepla-danfoss

Pompy ciepła ze względu na swoje liczne zalety są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania budynków. Jeden z najważniejszych kryteriów przy ich wyborze stanowi moc cieplna, która oczywiście powinna być odpowiednio dobrana, przede wszystkim w zależności od wielkości domu. Pompy ciepła są urządzeniami, których nowoczesna technologia pozwala nawet na 20 lat bezawaryjnej pracy. Jednakże ich żywotność w dużej mierze zależna jest od montażu oraz rozruchu instalacji.

Zbyt mała moc pompy

Karygodny błąd można popełnić już na samym początku – przy wyborze urządzenia oraz projektowaniu całej instalacji odbioru ciepła. Zaleca się, aby moc pompy dobrana była tak, by jej roczna praca oscylowała w granicy od 1800 do 2500 godzin. Błędny wybór mocy urządzenia może spowodować, że będzie ono pracowało dłużej, niż zalecają producenci, a co za tym idzie – trzeba będzie wcześniej dokonać wymiany sprężarki. Duże znaczenie ma także sama wielkość instalacji – w szczególności przy gruntowych pompach ciepła. Przykładowo, nieodpowiednio dobrana rura wymiennika może w konsekwencji prowadzić do zmniejszenia mocy źródła ciepła. Wydłuży to pracę sprężarki, jednocześnie skracając regenerację gruntu, co spowodować może awaryjne wyłączenie się urządzenia w związku ze zbyt niską temperaturą parownika. Niestety konsekwencje tej pomyłki mogą ujawnić się dopiero w przypadku nadejścia mroźniejszej zimy.

Zbyt duża moc pompy

Równie przykrą w skutkach pomyłką może okazać się kupno pompy ciepła o zbyt dużej mocy. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem mocy cieplnej zwiększa się koszt całej inwestycji. Straty finansowe to jednak niejedyna konsekwencja takiej pomyłki. Sprężarka pompy o zbyt dużej mocy będzie bowiem pracować, co chwilę uruchamiając się i wyłączając. Powoduje to szybszą jej eksploatację i w efekcie może okazać się, że nie będzie ona w stanie przepracować nawet połowy czasu zakładanego przez producenta. Częstszy rozruch zwiększy także koszty eksploatacyjne związane z poborem prądu.

Wybór optymalnej mocy

Pompa ciepła musi pracować zarówno podczas mrozu, jak i temperatury dodatniej, oscylującej w granicach 10°C. Oczywiście wraz ze wzrostem temperatury spada zapotrzebowania na moc ogrzewania – a co za tym idzie – zwiększa się obciążenie sprężarki związane z pracą w krótszych cyklach. Konieczny może okazać się zatem dodatkowy system grzewczy, który wraz z pompą utworzy układ biwalentny. W celu dobrania odpowiedniej mocy należy przeprowadzić całoroczną symulację pracy pompy ciepła. Nasza firma wykona dla Państwa wszystkie niezbędne pomiary oraz obliczenia potrzebne do wyboru optymalnego urządzenia oraz przeprowadzi przez cały proces – od wyboru dolnego źródła, aż do instalacji pompy i systemu dystrybucji ciepła.