Zalety systemu rekuperacji

centrala thessla green

Rekuperacja to system pozwalający na odzyskiwanie ciepła z powietrza, które w przypadku tradycyjnych systemów wentylacji nieodwracalnie ucieka. Pozwala on także na wymianę zużytego powietrza na świeże. Przyjrzyjmy się jego zaletom, które sprawiają, że jest ono coraz chętniej stosowane w naszym krajowym budownictwie.

Dlaczego warto postawić na rekuperację?

  • optymalna wentylacja pomieszczeń budynku – system rekuperacji prowadzi wymianę powietrza, które zapewnia świeżość i czystość w każdym pomieszczeniu. Dostarczając w ten sposób powietrze, ograniczamy obecność szkodliwego dwutlenku węgla, wilgoci oraz zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu. Wszystko to odbywa się bez otwierania okien.
  • oszczędność na wentylacji – rekuperacja pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z systemem wentylacji. Jeśli się na nią zdecydujemy, odpadną nam koszty związane z częścią kominów wentylacyjnych oraz kominków dachowych. Możemy dodatkowo oszczędzić, decydując się także na zamontowanie przeszkleń zamiast otwieranych okien, ponieważ przy rekuperacji tradycyjne wietrzenie może okazać się zbędne.
  • oszczędności związane z ogrzewaniem – stosowanie rekuperacji zmniejsza koszt eksploatacji oraz samej instalacji systemu grzewczego. Jeśli zdecydujemy się na nią, rachunki za ogrzewanie będą mniejsze o około 30-50%. Odpadną także dodatkowe koszty związane z grzejnikami oraz pętlami ogrzewania podłogowego.
  • brak potrzeby otwierania okien – jeśli wyposażymy dom w system rekuperacji, unikniemy przedostawania się do wnętrza budynku zanieczyszczeń oraz – jeżeli mieszkamy w ruchliwej okolicy – hałasu generowanego przez ludzi oraz pojazdy.

Rozwiązanie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie

Rekuperacja to rozwiązanie chętnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, którego celem jest minimalizacja strat energetycznych. Staje się ono jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli do rekuperatora podłączymy gruntowy wymiennik ciepła zapewniający latem schładzanie, a zimą ogrzewanie powietrza mającego trafić do rekuperatora.