Pompa ciepła – jaką wybrać? Część pierwsza

Wybór odpowiedniej pompy ciepła jest zadaniem należącym do fachowców, to właśnie oni oceniają jaki system najlepiej sprawdzi się w danym miejscu i danym domu. Specjalista musi się także dowiedzieć w jakich warunkach będzie ta pompa funkcjonować.

Podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę:
• poziom wód gruntowych;
• skład chemiczny wód gruntowych;
• przekrój geologiczny ziemi w najbliższym sąsiedztwie.

Pompa ciepła - jaką wybrać? Część pierwsza

Pompy ciepła w nowo budowanych domach

Jeśli to właśnie w nowo wybudowanych domach chcemy zamontować pompę ciepła i koszty inwestycyjne są dla nas szczególnie ważne, to najbardziej polecaną opcją pozostaje pompa ciepła powietrzna. Jest ona idealna, ponieważ nie wymaga instalacji dolnego źródła. Jest to prosty proces, do którego potrzeba wykonania cokołu pod jednostkę zewnętrzną, montaż jednostki wewnętrznej i połączenia obu urządzeń dwoma rurami. Na koniec wystarczy poprowadzić instalację elektryczną. Prostota tej instalacji sprawia, że zwyczajnie nie ma potrzeby angażowania kolejnych wykonawców do wykonania m.in. odwiertów. Całość takiej pracy jest w stanie wykonać nawet niewielka ekipa.

Istnieje także możliwość obniżenia nakładów inwestycyjnych, gdzie wybrać możemy kompaktową jednostkę wewnętrzną z wbudowanym zasobnikiem wody i pozostałym osprzętem. Takie rozwiązanie zmniejsza do minimum liczbę połączeń, a samo urządzenie nie zajmuje dużej ilości miejsca w pomieszczeniu.

Jeśli mamy do czynienia z działką o dużej powierzchni warto i to wykorzystać stosując pompę powietrzną lub model gruntowy i kolektor płaski. To drugie rozwiązanie pozwala na ogrzanie domu nawet w bardzo mroźne zimy, pod warunkiem oczywiście, że moc zostanie odpowiednio dobrana.

Więcej informacji w kolejnym wpisie.