Za i przeciw systemom rekuperacji

Wentylacja w domach jednorodzinnych i budynkach użytkowych to jedna z tych kwestii, o której zdarza się zapomnieć podczas tworzenia planów. Dzieje się tak głównie dlatego, że większy nacisk kładziony jest na ogrzewanie, które w naszej strefie klimatycznej wykorzystywane jest przez większą część roku niż systemy wentylacyjne czy klimatyzacyjne. Nie jest to do końca prawidłowe myślenie. Głównie dlatego, że budynek bez odpowiedniej wentylacji nie może prawidłowo funkcjonować. Rekuperatory mają swe wady i zalety, jak wszystko, jednak warto się zapoznać za wszelkimi za i przeciw, ponieważ jest to wciąż jeszcze mało popularne rozwiązanie.

Wady rekuperatorów

Największą wadą tych systemów jest ich cena. Są to drogie rozwiązania, kosztowane jest nie tylko samo zamontowanie ich, ale także eksploatacja, wymiana filtrów i przeglądy. Jednak należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, nie jest to wentylacja dodatkowa, do tej grawitacyjnej, jest to wentylacja oprócz. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie będziecie potrzebować żadnego więcej sposobu wentylacji. Ostateczne podliczenie kosztów na wydatki i późniejszą eksploatację, a także ostateczne koszty, jakie niesie ze sobą ten sposób nawiewu, sprawia, że bilans jest dodatni.

Za i przeciw systemom rekuperacji

Dla kogo rekuperatoracja? Zalety

We wcześniejszym artykule pisaliśmy także o tym, jak działają te systemy oraz jakie oszczędności ze sobą niosą. Warto wziąć to właśnie pod uwagę, ponieważ to decyduje o ich powodzeniu i rosnącej popularności. Rekuperacja zapewnia świeże schłodzone powietrze latem i ciepłe oczyszczone powietrze zimą, korzyści są całoroczne, a wydatki na ogrzewanie i klimatyzację po prostu spadają.

Podsumowując, jest to system, który jak każdy inny posiada wady i zalety. Jednorazowy wydatek zwraca się w całości. Warto zatem inwestować w coś, co w ostatecznym rozrachunku przynosi wymierne korzyści.