Jak przygotować podłoże pod ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe zyskuje zwolenników, dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rozwiązanie to kojarzone było z dużymi kosztami, dużym remontem, a także sporym nakładem pracy. Jednak wszystko to powoli się zmienia, głównie za sprawą tego, że powoli nie tylko budowlańcy, ale także mieszkańcy, zauważają korzyści, które płyną z posiadania podłogówki.

Jakie kroki podjąć przed zamontowaniem podłogówki?

Przede wszystkim podłoże pod ogrzewanie podłogowe musi być stabilne i trwałe. Zacząć należy od planu instalacji. Nie da się zorganizować ogrzewania podłogowego, czy jakiegokolwiek innego bez wcześniejszego projektu i rozplanowania całości. Jest to bardzo ważne, ponieważ możemy ogrzewaniem podłogowym odpowiednio sterować w całym domu. Dlatego też istotne jest to, żeby odpowiednio dobrać pętle do każdego z pomieszczeń, a do tego niezbędny jest dobrze przygotowany plan. Dzięki dobremu projektowi możliwe jest uniknięcie błędów, pod warunkiem oczywiście, że projekt ten i plan są dobrze przygotowane.

Kolejność prac

Podłogówka wymaga specjalnego przygotowania podłoża, dlatego z reguły jest montowana w nowo powstałych budynkach. Przed rozpoczęciem robót, budynek powinien być zamknięty, pomieszczenia zadaszone i przede wszystkim zabezpieczone przed możliwym przedostaniem się wody deszczowej. Dlatego ogrzewanie może być wykonywane wyłącznie w domu, który już posiada okna i drzwi. Podobnie należy także pamiętać o tym, że wszelkie okablowanie, które musi się znajdować pod posadzką, powinno być już całkowicie gotowe, kiedy zabieramy się do pracy nad ogrzewaniem podłogowym.

Opisane wyżej kroki są jedynie poglądowe. Kolejność prac i ich ilość jest uzależniona od typu budynku i momencie, w którym dany budynek się znajduje na etapie rozpoczęcia prac.