Dlaczego systemy rekuperacji są takie drogie?

Bez wątpienia systemy rekuperacji to jedne z najpopularniejszych oraz najbardziej innowacyjnych, a co za tym idzie najdroższych i najskuteczniejszych systemów wentylacji mechanicznej budynku. Jedynym co sprawia, że rekuperatory nie są jeszcze powszechnie stosowane, jest ich cena. Montaż rekuperacji jest bardzo drogi. Dlaczego tak jest?

Rekuperacja – plan i zakup systemu

Przede wszystkim do wykonania całego systemu konieczne jest stworzenie planu. Uwzględniać musi on zagospodarowanie budynku, ilość i przeznaczenie pomieszczeń. Do wykonania takiego planu konieczny jest specjalista z danej dziedziny. I dlatego już na wstępie generuje to koszty. Kolejnym krokiem jest zakup całego systemu a przede wszystkim głównego rekuperatora. Jego wielkość i rodzaj są uzależnione od wielkości domu, ilości pomieszczeń, a także naszych oczekiwań. Jest to kwestia, na której nie warto oszczędzać. Ponieważ zakup niewłaściwego czy zbyt słabego rekuperatora może okazać się zupełnie zbędnym wydatkiem, a co za tym idzie, za parę lat wygenerować kolejne koszta.

Montaż

Rekuperacja wymaga zamontowania na terenie całego domu specjalnych przewodów wentylacyjnych, co w zależności od wielkości domu i ilości pomieszczeń, również generuje kolejne koszty. Jest to jednak niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemów. Warto pomyśleć o rekuperacji w momencie budowania czy remontowania domu głównie dlatego, że w późniejszym momencie wymagać to będzie wielu równie kosztownych przeróbek.