Pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe

Wybierając ogrzewanie do domku jednorodzinnego, jednym z najważniejszych kryteriów jest oszczędność oraz komfort cieplny. Ważne jest także aby obsługa ogrzewanie była jak najmniej absorbująca. I właśnie z myślą o tych najistotniejszych z punktu widzenia użytkowników parametrach powstało ogrzewanie, które łączy pompy ciepła, czyli nowoczesne systemy ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym.Pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe

Zalety łączenie pomp ciepła z ogrzewaniem podłogowym

Do głównym zalet tego typu rozwiązań należy z pewnością fakt, że jest to bardzo ergonomiczna instalacja. Świetnie sprawdza się w przypadku domków jednorodzinnych. Pompy ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym generują naprawdę niskie koszty zużycia energii. Jest tak głównie dlatego, że podłogówka potrzebuje zastosowania niskotemperaturowego czynnika grzewczego, który dostarczy wody o odpowiedniej temperaturze do instalacji bez zbędnych strat ciepła. Idealne więc wydaje się, by pompy pracowały na temperaturach do 60°C. Niestety wciąż jest to jedno z najdroższych systemów ogrzewania domu. Koszt instalacji pomp ciepła oraz podłogówki jest sporym wydatkiem. Jednak ogólne korzyści oraz oszczędności, jakie przynosi połączenie tych dwóch systemów w rocznym rozliczeniu, wychodzi na duży plus.

Dla kogo takie połączenie?

Podłogówkę i pompy ciepła to rozwiązanie, które może być wykonane praktycznie w każdym wolnostojącym domu. Pamiętać należy o tym, że nie zalecane jest łącznie pomp, ogrzewania podłogowego i tradycyjnych grzejników. Dlatego decydując się na taką opcję, koniecznie trzeba brać pod uwagę ten fakt. Jest tak głównie dlatego, że grzejnik wymaga wyższej temperatury i przez to wzrastają koszty eksploatacyjne.

Duża inwestycja zatem przekłada się na realną oszczędność.