Pompa ciepła – jaką wybrać? Część druga

W poniższym wpisie kontynuujemy temat dotyczący wyboru pompy ciepła.

Działka o dużej powierzchni

Wspomnieliśmy już o tym, że szczególnie dobrze sprawdzi się w takiej sytuacji pompa powietrzna lub model gruntowy z płaskim kolektorem. Aby system taki działał odpowiednio, bardzo ważne jest obliczenie powierzchni dolnego źródła, które stanowi magazyn energii, z którego jest ona czerpana zimą, a latem regenerowana. Tutaj należy bardzo dokładnie dobrać wielkość kolektora, ponieważ zbyt mała jego wielkość przyczyni się do gwałtownego spadku temperatury gruntu pod koniec sezonu grzewczego. Niesie to zmniejszenie wydajności pompy przy jednoczesnym wzroście kosztów eksploatacji.

Pompa ciepła - jaką wybrać? Część druga

Szacunkowe określanie wielkości powierzchni, jaka konieczna jest do ułożenia kolektora płaskiego, sugeruje, że powinna być ona dwukrotnie większa niż powierzchnia domu. Przykładowo budynek o powierzchni 200m2 wymaga około 400m2 kolektora. Jednak ostateczną decyzję na ten temat powinien podjąć wykonawca systemów. Uwzględnić koniecznie trzeba tutaj straty ciepła budynku oraz właściwości gruntu. Być może dużo większy budynek z idealną izolacją, będzie potrzebował mniejszego kolektora niż mniejszy dom znajdujący się w bardzo wietrznym miejscu.

Kolejnym omawianym przypadkiem będzie chęć korzystania z pompy ciepła latem aby chłodzić dom. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie wybór modelu gruntowego połączonego z odwiertami. Dom w takim przypadku jest chłodzone za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego. I dlatego latem pracuję jedynie pompy obiegowe. Koszt jest zdecydowanie niższy niż standardowej klimatyzacji.

Pompa ciepła Wrocław – Termolit zaprasza.