Płytki na wylewkę anhydrytową – jak układać?

posadzka anhydrytowa

Z wylewką anhydrytową związanych jest wiele mitów. Jednym z nich jest twierdzenie jakoby nie można było przyklejać płytek na niewygrzany jastrych anhydrytowy, kiedy chcemy na nim zamontować piec lub pompę ciepła. Zagadnienie wydaje się skomplikowane, lecz rozwiązanie problemu jest bardzo proste.

Co należy zrobić przed położeniem płytek?

Płytki można bez problemu przykleić na powierzchni, na której ma być umieszczony piec lub pompa ciepła. Nie należy jednak ich fugować. Trzeba pamiętać także, aby nie przyklejać ich na podłodze w całej kotłowni, lecz jedynie na jak najmniejszej powierzchni, na której planujemy umieścić piec lub pompę (najczęściej wystarczy wypłytkowanie powierzchni o rozmiarze 2 lub 3m²). Pozwoli to na prawidłowe wychodzenie wilgoci bokiem, kiedy zacznie się wygrzewanie. Jeśli zamierzamy przykleić płytki na całej powierzchni domu, musimy wcześniej uzyskać tak zwany suchy jastrych o poziomie wilgotności szczątkowej wynoszącej ≤0,3%CM w przypadku jastrychów grzewczych oraz ≤0,5%CM przy niegrzewczych.

Jak sprawdzić wilgotność jastrychu?

Aby sprawdzić, czy jastrych jest już wystarczająco suchy, możemy wykonać prosty test. Jest to tak zwany test foliowy, który polega na precyzyjnym przyklejeniu 1m² folii polietylenowej do jastrychu. Przygotowany w ten sposób test musi trwać 24 godziny. Jeśli zauważymy, że po upłynięciu tego czas powierzchnia przylegającej do jastrychu folii jest w 100% sucha (dotyczy to nawet pary i skroplin), mamy pewność, że jastrych jest odpowiednio przygotowany i możemy wykonywać dalsze prace. Poziom wilgotności wylewki można sprawdzić także nieco dokładniej za pomocą higrometru typu CM, który powinien pokazać wartości ≤0,3%CM dla jastrychu grzewczego oraz ≤0,5%CM dla niegrzewczego.

Podsumowując, układanie płytek pod piec lub pompę na wylewki anhydrytowe jest jak najbardziej możliwe, jeśli spełnimy opisane w tym artykule warunki.

Grunty i kleje pod płytki

Sprawdź zalecane grunty i kleje na wylewkę anhydrytową – kliknij tutaj