Dylatacja, dylatowanie wylewki posadzki anhydrytowej

dylatacja

Pytanie o to, które dylatacje są najlepsze do stosowania przy wylewkach anhydrytowych, pojawia się bardzo często. Fakt ten nie dziwi, ponieważ ich odpowiedni wybór jest bardzo ważny.

Dlaczego dylatacja jest istotna?

Dylatacja przyścienna jest miejscem, w którym następuje termiczne wydłużenie jastrychu. Mówiąc prościej jest to proces rozszerzania się jastrychu pod wpływem działania temperatury. Jeśli jastrych nie będzie miał wystarczającej przestrzeni do rozszerzania się, może dojść do jego wybrzuszenia, podniesienia się przy ścianie lub nawet pękania. Aby uniknąć takich przykrości, należy im zapobiec, stosując dobrej jakości taśmy dylatacyjne. Ponadto warto najpierw obliczyć, ile jastrych będzie potrzebował miejsca, aby mógł rozszerzyć się bez żadnych przeszkód.

Warto także pamiętać o dwóch zasadach dotyczących fugowania:

fugi budowlane muszą być zachowane oraz przeniesione w dokładnie tych samych miejscach na fugi dylatacyjne w jastrychu

fugi brzeżne należy stosować pomiędzy wylewką a ścianami, kolumnami czy słupami

Grubość taśmy brzegowej – przykład obliczeń

Długość bloku

15m

Współczynnik rozszerzalności cieplnej

0,012mm/mK

Różnica temperatur (np. 15° do 45°C)

30K

Rozszerzalność cieplna

15 × 0,012 × 30 = 5,4 mm

Zakładana ściśliwość taśmy brzegowej

70%

Wyliczenie grubości taśmy brzegowej

5,4:0,70 = 7,71 mm

Jak gruba powinna być taśma brzegowa?

– dla jastrychu bez stosowania ogrzewania podłogowego nie mniej niż 8 milimetrów

– dla jastrychu z ogrzewaniem także nie mniej niż 8 milimetrów, lecz grubość taśmy powinna za każdym razem być wyliczona według wzoru wyliczeniowego

Taśmy o grubości 8 milimetrów dostępne są w praktycznie każdej hurtowni instalacyjnej. Przy ich wyborze należy jednak zwrócić uwagę na fakt, czy posiadają rękaw foliowy. Należy przykleić go bowiem do podłoża folii lub lustra ogrzewania podłogowego. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, kiedy płynne wylewki anhydrytowe przedostają się np. pod styropian.

Kiedy stosować dylatację?

Jastrychy grzewcze muszą być oddzielone za pomocą fugi dylatacyjnej od:

– powierzchni, które mają różne obwody grzewcze

– powierzchni charakteryzujących się różną wysokością

– powierzchni o różnej temperaturze – sytuacja często spotykana na granicy stykania się jastrychu z ogrzewaniem z posadzką bez ogrzewania

Stosowanie dylatacji jest konieczne we wszystkich przejściach drzwiowych oraz przy powierzchniach, których przekątna wynosi ≥20m. Oprócz tego konieczność przygotowania fug dylatacyjnych może występować w przypadku powierzchni mających inny kształt niż prostokąt oraz przy stosowaniu niektórych okładzin podłogowych. Maksymalna wielkość jastrychu bezfugowego nie powinna wynosić więcej niż 300m², jeśli stosowane jest ogrzewanie podłogowe, lub 900m² w przypadku jego braku.

Uwaga – do dylatacji nie można stosować styropianu!

Taśma dylatacyjna ugina się aż w 70%. Z kolei styropian ściska się jedynie o około 20-30%. Należy pamiętać, że stosowanie dylatacji przeciwskurczowej to konieczność.