Wentylacja mechaniczna domu jednorodzinnego – rekuperatory

Systemy rekuperacji powstały, by zastąpić jedne z najbardziej archaicznych elementów budownictwa jednorodzinnego, czyli wentylacji grawitacyjnej. Działa ona w bardzo łatwy sposób jednak jednocześnie bardzo radykalny — wymienia powietrze na świeże jednak o dużej różnicy temperatur. Dlatego nowoczesne, mechaniczne systemy wentylacji gwarantują najlepsze możliwe rozwiązanie dla jednorodzinnych domków — rekuperatory. Dlaczego tak jest i ile to kosztuje?

Dom jednorodzinny — dlaczego rekuperatory?

Rekuperatory, w przeciwieństwie do grawitacyjnych systemów wentylacji pozwalają na wymianę powietrza z odzyskiem ciepła. O ich popularności decydują prostota, łatwość i stosunkowo niewielkie koszty produkcji. Jest to instalacja wykonywana z ceramicznych rur lub z tworzywa. Mają one w okolicach kilkunastu metrów długości i zlokalizowane są kilkadziesiąt centymetrów poniżej linii przemarzania gruntu. Systemy wentylacji mechanicznej pozwalają na pełną kontrolę wymiany powietrza. W domach jednorodzinnych jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ przekłada się również na oszczędności. Ponadto, to co najważniejsze można sprawować pieczę nad utratami ciepła, które dzięki rekuperacji są ograniczone do minimum. Głównym elementem systemu rekuperacji jest centrala wentylacyjna, która składa się z wentylatorów i wymiennika ciepła. Wentylacja ta pozwala na odzyskanie od 50 do 80% ciepła z powietrza usuwanego z budynku.

Rekuperatory są zatem idealnym rozwiązaniem do wolnostojącego domu właśnie ze względu na to, że pozwalają na duże oszczędności związane z odzyskiwaniem ciepła, co jest bardzo ważne dla gospodarzy. Dodatkowo są to mało awaryjne systemy, można więc mieć pewność co do działania i raz zainwestowanych pieniędzy.

Wentylacja mechaniczna domu jednorodzinnego - rekuperatory

Ile to kosztuje?

Montaż systemów rekuperacji jest wciąż jeszcze dość drogim rozwiązaniem, jednak oszczędności, które ze sobą niesie, pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą. Dlatego też pokusić się można o stwierdzenie, że te wysokie koszty się zwracają. Odzyskiwanie energii odbywa się poprzez ogrzewanie chłodnego powietrza czerpanego z zewnątrz ciepłym powietrzem usuwanym z pomieszczenia. Powoduje to, że świeże powietrze nie wychładza go zbyt intensywnie i wyrównuje się ilość ciepłego i chłodnego powietrza. Samo utworzenie systemu w domu jest kosztowne, ponieważ konieczne jest utworzenie profesjonalnego projektu. Zwłaszcza jeśli jest to już zamieszkały i wykończony dom. Następnie koszty samych urządzeń są dość wysokie a montaż pracochłonny. Jednak na tym nie koniec, konieczne jest także ponoszenie kosztów eksploatacyjnych, czyli wymiana filtrów, serwisowanie oraz zużywanie energii przez system. Jest to jednak rozwiązanie na lata, które po latach generuje duże oszczędności.

Systemy wentylacji mechanicznej, czyli rekuperatory to jedna z dziedzin naszej działalności – Termolit Wrocław zaprasza.