Przygotowanie podłoża pod wylewkę anhydrytową

ogrzewanie podłogowe oleśnica

Aby wykonać podłoże pod wylewkę anhydrytową, należy wykazać się niezwykłą dokładnością. Tego etapu prac nie można bowiem bagatelizować. Staranne przygotowanie podłoża pozwoli nam na zmniejszenie kosztów związanych z wykonaniem wylewki anhydrytowej. Ponadto wyeliminuje ono mostki termiczne, które powstają, jeśli styropian układany jest bez należytej dokładności.

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania podłoża pod posadzki anhydrytowe?

Przy ogólnych przygotowaniach podłoża trzeba mieć na uwadze prawidłowy wybór styropianu. Powinno się korzystać z produktu, którego minimalna klasa to EPS 100. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu, czy wybrany przez nas styropian służy do izolacji podłóg, ponieważ może okazać się, że producent użył nieprawidłowego oznaczenia, a co za tym idzie – kupione przez nas tworzywo będzie zbyt miękkie. Należy pamiętać, że wylewka anhydrytowa jest wylewką na warstwie nośnej. Z tego powodu trzeba unikać zbyt słabego styropianu. Jeśli użyjemy nieodpowiedniego tworzywa, może okazać się, że na wylewce pojawią się krzywizny czy nawet pęknięcia. Mając na uwadze fakt, że wylewka jest samopoziomująca, musimy dopilnować, aby ułożenie styropianu było poprawne. Przy układaniu styropianu pamiętajmy, żeby różnica jego wysokości nie była wyższa niż 1-2 cm. Dokładne ułożenie tego tworzywa jest bardzo ważne. W celu ułatwienia sobie pracy zadbajmy o to, aby chudy beton, potocznie nazywany chudziakiem, był wylany możliwie jak najrówniej. Dzięki temu styropian ułożymy znacznie równiej – to z kolei pozwoli nam zaoszczędzić na następnej warstwie. Odpowiednie przygotowanie podłoża pozwoli nam uniknąć późniejszych problemów po wykonaniu wylewki anhydrytowej.

Jak prawidłowo wykonać podłoże pod wylewkę anhydrytową?

Odpowiednie wykonanie podłoża można przedstawić za pomocą kilkunastu kroków, które prezentują się następująco:

1. Należy zadbać o to, aby powierzchnia, na którą ułożony będzie styropian, była sucha oraz dokładnie oczyszczona z zabrudzeń takich jak resztki tynku czy gruzu.

2. Wszystkie szczeliny trzeba wypełnić i następnie dokładnie wyrównać.

3. Jeśli nierówności są znaczne, trzeba położyć warstwę, które je wyrówna np. pianobeton.

4. W przypadku rozkładania izolacji przeciwwilgociowej folię lub papę powinno się ułożyć starannie, pozwoli to na uniknięcie przenikania wilgoci od gruntu przez mogące się utworzyć szczeliny.

5. Styropian powinien być ułożony na przekładkę.

6. Styropian należy kłaść szczelnie, dociskając dokładnie do siebie każdy z jego elementów.

7. Przy wystających z podłogi lub dolnej części ściany elementach takich rury wodno-kanalizacyjne pierwsze warstwy styropianu wycinamy tak, aby pasowały do elementu. Luki, które pozostaną pomiędzy wspomnianymi elementami i styropianem, należy jeszcze uzupełnić np. pianką niskoprężną.

8. Po wykonaniu tej czynności należy przystąpić do mocowania przyściennych taśm dylatacyjnych za pomocą kleju na gorąco lub tackerem do ściany (grubość taśmy – nie mniejsza niż 8 mm) wraz z rękawem foliowym, który sklejamy z ekranem ogrzewania podłogowego za pomocą taśmy klejącej.

9. Teraz można przystąpić do układania pozostałych warstw styropianu na wyznaczoną przez nas wysokość.

10. Przy rozkładaniu folii (ekranu ogrzewania podłogowego) musimy pamiętać o wzajemnym sklejaniu jej części – taśmą klejącą.

11. Elementy wystającą ponad posadzkę trzeba dylatować za pomocą podwójnej warstwy taśmy dylatacyjnej, np. geberity, słupy.

12. – Wszystkie elementy ogrzewania podłogowego trzeba w sposób precyzyjny przytwierdzić do warstwy styropianu. Należy wykonać to w taki sposób, aby rury nie były unoszone w trakcie zalewania.

13 – Rura, która wchodzi do rozdzielacza podłogowego powinna posiadać peszel (rurę osłonową) oraz powinna być poprowadzona tak, aby nie wystawała wyżej niż posadzka anhydrytowa.

14 – Należy także pamiętać, że w miejscach, w których niezbędne jest wykonanie dylatacji pomieszczeń, czyli np. w otworach drzwiowych, trzeba nałożyć peszel (rurę osłonową) . Pozwoli to wylewce na pracę bez narażania systemu ogrzewania.

15 – Po wykonaniu całej instalacji ogrzewania podłogowego, konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności.

Podłoże pod wylewkę anhydrytową powinno wyglądać jak szczelna wanna! Wylewkę się wlewa, dlatego też musi być podłoże bardzo szczelne w każdym miejscu!

Dokładne przygotowanie podłoża zobaczyć można na poniższym, przygotowanym specjalnie dla was filmie (proszę pamiętać o włączeniu napisów):