Pompa ciepła – dla kogo i czy warto?

Ogrzewanie za pomocą pomp ciepła jest ekologiczne i tanie. Średnie roczne koszty ogrzewania jednorodzinnego domu o powierzchni około 200 m2 wynosi około 1000 zł. Jest to bardzo mało w porównaniu z bardzo drogim ogrzewaniem elektrycznym oraz drożejącym wciąż gazem. Ekologia, która w tej chwili, z racji dużego problemu ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza jest nadrzędnym kryterium wyboru sposobu ogrzewania, wymaga używania naturalnych surowców. Z takich właśnie surowców korzystają pompy ciepła. Jednak aby te oszczędności odczuć, należy zainwestować.

Ile to kosztuje?

Oszczędność ogrzewania pompami ciepła w porównaniu z bardzo popularnym gazowym ogrzewaniem wynosi średnio około 2000 złotych rocznie. Sama instalacja pomp jest wciąż niestety kosztowną inwestycją. Dlatego decydować na takie rozwiązanie powinni się inwestorzy, którzy gotowi są na długotrwałe oszczędzanie przy jednorazowym dużym wydatku. Po zaledwie kilku latach inwestycja ta się zwraca. Całkowity koszt instalacji tego systemu ogrzewania, dla przykładowego domu 200m2 może wynosić od 25 000 do nawet 44 000 zł. Warto zauważyć, że te gazowe systemy, jeśli wybierzemy drogi kondensacyjny piec, mogą kosztować porównywalnie.

Pompa ciepła - dla kogo i czy warto?Pompa ciepła - dla kogo i czy warto?

Wybór źródła ciepła a koszty

We wcześniejszym wpisie opisaliśmy, jakie mogą być źródła ciepła i jak działają. Zapraszamy do zapoznania się z tymi informacjami. Zdecydowanie najtańszym sposobem pobierania ciepła z gruntu jest pompowanie wody z głębokości poniżej 6 metrów. To rozwiązanie, z poborem wody gruntowej wymaga jednak budowy studni, a nawet dwóch. Jeśli posiadamy naturalny zbiornik wodny, taki jak np. jezioro czy jakiś zalew, to możemy właśnie jego wykorzystać jako miejsce odprowadzania wody, która została już ochłodzona. Budowa dwóch studni może okazać się kosztownym i pracochłonnym procesem. Jest to jednak jedne z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania. Ponadto, odległość między tymi dwoma studniami powinna wynosić minimum 15 metrów. Jest to więc system, który sprawdzi się na dużych działkach. Problematyczna może być także sama woda, jeśli zawiera dużo żelaza, manganu lub jest bardzo twarda. Producent pomp musi ocenić stan wody, by wiedzieć jaką opcję wybrać. Inne źródła ciepała, takie jak np. grunt, również wymagają dopasowania odpowiedniego doboru kolektora ciepła. Np, gliniasty i wilgotny grunt oddaje więcej ciepła niż piaszczysty. Warto więc wziąć pod uwagę naturalne właściwości działki.

Pompy ciepła są więc dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają warunki i możliwości wykorzystania naturalnych zasobów tkwiących w ziemi.

Firma Termolit z Wrocławia wykonuje profesjonalny montaż pomp ciepła. Zapraszamy do sprawdzenia naszych ofert.