Oszczędności, które niosą ze sobą systemy rekuperacji

Oszczędności, które niosą ze sobą systemy rekuperacji

Zwiększanie izolacyjności jest jedną z priorytetowych kwestii podczas wykończeń budynków. Izolacyjność równa się z oszczędnością jednak zbytnia izolacja prowadzić może do powstawania grzybów i pleśni. Przy wyjątkowo szczelnym budownictwie nie ma możliwości odbywać się naturalna wymiana powietrza, czyli wentylacja. Przy wykluczeniu powstawania strat energetycznych wykluczona zostaje także wentylacja poprzez kominy, czy rozszczelnienia w oknach. W takiej sytuacji jedyną możliwością na prawidłowe funkcjonowanie jest zastosowanie mechanicznej wentylacji — rekuperacji.

Nadmierna szczelność

Ocieplane fundamenty, ściany i dachy, a także okna z potrójnymi szybami i ciepłym profilem idealnie wpisują się w trend energooszczędności. Niestety im szczelniejszy dom, tym bardziej zanieczyszczone powietrze w jego wnętrzu. Naturalna wentylacja polega na wymianie zużytego powietrza na świeże. Czyli po prostu zastąpienie tego zanieczyszczonego powietrzem czystym. Mechaniczna wentylacja to wymuszony, ukierunkowany ruch powietrza powodowany za pomocą mechanicznego urządzenia.

Czemu rekuperacja?

Rekuperator to urządzenie do centralnej wentylacji z odzyskiem ciepła. W pomieszczeniach znajduje się więc zrównoważona ilość świeżego, czystego powietrza o odpowiedniej wilgotności i zawartości dwutlenku węgla. Wymuszona wentylacja nie jest uzależniona od warunków panujących na zewnątrz. Eliminuje to jeden z najczęstszych problemów grawitacyjnych, czyli ruch powietrza, podczas gdy na zewnątrz jest bardzo zimno. Generuje to duże stary energii cieplnej, które przy użyciu rekuperatora nie występując.

Rekuperator = oszczędność

Zastosowanie rekuperatora pomaga w całkowitym panowaniu nad ilością wywiewanego i nawiewanego do pomieszczenia powietrza. Dzięki temu dostosowujemy temperaturę powietrza do naszych aktualnych potrzeb. Rekuperatory są równoważne oszczędności, ponieważ:

  • nie powodują utraty energii cieplnej;
  • pozwalają zachować odpowiedni komfort termiczny bez konieczności zwiększania ilość; wytwarzanej energii cieplnej;
  • eliminują wszystkie dodatkowe mechanizmy filtrujące powietrzem.

Zapraszamy do poznania szczegółów naszej oferty – rekuperacja.