Ogrzewanie podłogowe a podłogi drewniane

Ogrzewanie podłogowe a podłogi drewniane

Podłoga z drewna jest trwałym, eleganckim oraz pięknym rozwiązaniem. Jednak co w momencie, kiedy chcemy zastosować również ogrzewanie podłogowe? Czy jest to w ogóle możliwe oraz, czy jest to dobre rozwiązanie?

Drewno nie znosi zbyt dobrze zmian temperatur i nie jest tak dobrym przewodnikiem ciepła, jak np. terakota. Jednak mimo to, możliwe jest to, by ułożyć podłogi z drewna na ogrzewaniu podłogowym. Należy jednak dokładnie zapoznać się ze specyfiką podłóg i ewentualnymi skutkami ubocznymi po to, by wiedzieć, na co właściwie się decydujemy i uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Właściwości drewna

Dla porównania terakota o grubości 1 cm przewodzi 105 W/m2K, natomiast drewno dębu grubości 0,8 cm tylko 25 W/m2K. Jest to więc znacznie mniej. Drewno o jak najdłuższym czasie osiągania równowagi higroskopijnej oraz niewielkim współczynniku skurczu takie jak dąb, iroko, tek, czy merbau okazuje się najlepszym wyborem właśnie jako drewno na podkład grzewczy. W ogrzewaniu podłogowym cała powierzchnia podłogi jest grzejnikiem, dlatego, aby najpełniej wykorzystywać jej możliwości tego rozwiązania, zalecana jest do pomieszczeń z niewielką ilością mebli. Z tego samego powodu najczęściej ogrzewanie to przykrywane jest ceramiką lub kamieniem, które dobrze przewodzą ciepło. Drewno natomiast jest kurczliwe i zmienia swoją objętość pod wpływem temperatur, jednak zagłębiając się w ten temat, okazuje się, że możliwe jest ułożenie bardzo trwałej podłogi z drewna właśnie na podłogówce.

Ogrzewanie podłogowe a podłogi drewniane

Gdzie się sprawdzi?

Jeśli dom jest odpowiednio dobrze zaizolowany, a jego zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie, drewno sprawdzi się idealnie. Dobra izolacja sprzyja temu, by system ogrzewania nie pracował z pełną mocą. Podłoga więc nie nagrzewa się na tyle, by mogło dochodzić do znacznych zniekształceń. W zimnym domu zastosowanie tych rozwiązań może mijać się z celem. Dużą wadą podłogówki jest bezwładność cieplna, oznacza to, że dość długo się nagrzewa. Należy to także mieć na uwadze przy decydowaniu się na drewnianą podłogę.

Jakie drewno?

Im gęstsze, czyli twardsze drewno, tym lepiej sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym. Trzeba bardzo uważać z wyborem drewna. Gęsty grab lub buk jest bardzo kurczliwy, więc nie będzie się sprawdzał tak dobrze, jak równie gęsty merbau czy doussie, których kurczliwość jest minimalna. Podobnie jest w kwestii barwy drewna. Jasne drewno ma większy współczynnik kurczliwości niż ciemne. Aby sprawić sobie podłogę, która służyć będzie przez długie lata bez konieczności napraw i przerabiania całości, warto zasięgnąć opinii specjalistów. Zapraszamy do poznania szczegółów naszej oferty – Termolit Wrocław – ogrzewanie podłogowe wodne.