Rodzaje i klasy wytrzymałości wylewki anhydrytowej

wylewka anhydrytowa rodzaje

Klienci często pytają nas, czy istnieje możliwość zbrojenia wylewki anhydrytowej. Oczywiście nie ma takiej potrzeby i byłaby to zbędna praca, a co za tym idzie – marnotrawstwo czasu, materiałów i pieniędzy. Oferowane przez nas wylewki anhydrytowe to bowiem materiał niezwykle wytrzymały. Najsłabsze jastrychy wykazują wytrzymałość na ściskanie klasy C20-F4. Warto w tym miejscu przypomnieć, czym w ogóle są te skróty i jakie oznaczają wartości?

Co kryje się pod oznaczeniem C?

Pierwszy parametr przedstawiany jako symbol literowo-cyfrowy (np. C20, C25, C30, C35) oznacza wytrzymałość na ściskanie wylewki anhydrytowej według normy PN-EN 206-1. Wartość ta oznacza maksymalne naprężenie, któremu może poddany być materiał w warunkach obciążenia zagniatającego. Parametr C oblicza się, dzieląc wartość maksymalnego obciążenia przez wielkość pierwotnego pola przekroju poprzecznego próbki, które poddawana jest próbie ściskania. Wytrzymałość na ściskanie materiału, który ulega uszkodzeniu w skutek pękania powodującego rozpadanie się, można określić w obrębie dość wąskiego przedziału jako niezależną właściwość.

Czym jest parametr F?

Drugi parametr, także przedstawiany jako symbol literowo-cyfrowy (np. F4, F5, F6, F7), wyznacza wytrzymałość na zginanie wylewki anhydrytowej. Wartość ta wyznaczana jest poprzez zaginanie elementu przytwierdzonego w podporach, działając na nią siłą poprzeczną do jego osi. Z powodu złożonych stanów obciążeń, z którymi mamy do czynienia w technice, w celu określenia odkształceń należy stosować zasadę superpozycji. Dzięki niej wyznacza się całkowite odkształcenie elementu jako algebraiczną sumę odkształceń cząstkowych.

Która klasa wylewki anhydrytowej jest najlepsza?

Termolit swoim klientom najczęściej poleca dwie klasy jastrychu. Pierwsza z nich to C20-F4 stosowana dla posadzek o grubości powyżej 5,5 cm wylewanych na podłogę bez ogrzewania. Z kolei jeśli klient decyduje się na tak zwaną „podłogówkę”, nasza firma poleci mu wylewkę o grubości 5 cm stworzoną z jastrychu C25-F5. Należy pamiętać, że grubość posadzki ma ogromny wpływ na szybkość ogrzewania całego pomieszczenia. Im jest ona mniejsza, tym szybciej oddaje ciepło, skracając tym samym bezwładność posadzki. Po włączeniu instalacji grzewczej w podłodze wylanej jastrychem anhydrytowym ciepłem możemy cieszyć się po około 30 minutach. Z kolei działanie ogrzewania pod posadzką ze standardowego jastrychu betonowego odczujemy dopiero po około 2 godzinach.

Aby określić odpowiedni dobór klasy jastrychu dla Państwa, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.