Gruntowy wymiennik ciepła – jak wybrać odpowiedni?

wymiennik ciepłaGruntowe pompy ciepła to urządzenia, które działają, wykorzystując energię odnawialną. Krążący w systemie rur zlokalizowanym w ziemi czynnik grzewczy nazywany jest wymiennikiem ciepła lub kolektorem. Wybór gruntowego wymiennika powinien być dopasowany przede wszystkim do oczekiwań klienta oraz wielkości działki.

Gruntowy wymiennik ciepła

Pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń korzystają z dolnego źródła ciepła dostępnego w otoczeniu. Pompy gruntowe wykorzystują ciepło z gleby. Najbardziej efektywne są gleby mokre o gliniastej konsystencji. Mogą one bowiem dostarczać nawet kilka razy więcej ciepła niż na przykład suchy piasek. Wymiennik ciepła umieszczony w glebie poziomo lub pionowo ma na celu odbiór ciepła, które przy użyciu systemu rur dostarczane jest następnie do instalacji grzewczej. Z ogrzewaniem tego typu wiąże się dużo zalet. Do najważniejszych z nich należy brak używania jakiegokolwiek paliwa oraz nieemitowanie spalin. Z kolei koszty związane z używaniem pomp ciepła ograniczają się jedynie do opłat za energię elektryczną potrzebną do zasilania.

Wymiennik poziomy czy pionowy?

Poziomy wymiennik ciepła to najpopularniejszy gruntowy wymiennik. Na system ten składają się rury układane w kształt poziomej wężownicy. Zakopywane są one poniżej poziomu zamarzania gruntu – najczęściej jest to około 180 centymetrów pod gruntem. W systemie rur krąży specjalny płyn cechujący się niską temperaturą wrzenia – jest to tak zwana solanka. Do uzyskania 1kW energii grzewczej wymagana jest powierzchnia gruntu od około 30 do nawet 100m2. Metr kwadratowy suchego gruntu pozwala na uzyskanie 10-30W energii. Wartość ta może wzrosnąć nawet do ponad 40W w przypadku wilgotnego gruntu. Teren, pod którym znajduje się kolektor, można zagospodarować. Należy jeden pamiętać, że zabronione jest stawianie na nim jakichkolwiek budynków. Wybierając pompy z wymiennikiem poziomym, należy przygotować się na konieczność wykonania wielu wykopów oraz poświęcenia dużej powierzchni działki.

Urządzenia z pionowym wymiennikiem ciepła świetnie sprawdzą się na mniejszych działkach. Systemy tego typu wymagają bowiem wywiercenia tylko jednego otworu (jego głębokość może sięgać aż 200 metrów), do którego wpuszcza się rurę kolektora. Szacuje się, że do uzyskania 1kW należy wykonać odwiert o głębokości od około 12 do 25 metrów. Należy pamiętać, iż zdecydowanie się na wymiennik pionowy wiąże się z poniesieniem większych kosztów wykonania. Jednak rekompensuje nam to mała powierzchnia montażowa i stałe warunki przez cały rok. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pomp ciepła klientów z miasta Wrocław i okolic.