Czym są pompy ciepła i jak działają?

Pompa ciepła to nowoczesny i ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Jest to wciąż jeszcze stosunkowo drogie rozwiązanie, jednak bardzo szybko się zwraca pod warunkiem, że dobrze dobierzemy źródło ciepła. Może być nim woda, powietrze lub grunt, a które z nich okaże się najlepszym rozwiązaniem, zależy przede wszystkim od działki, na której stoi dom.

Jak to działa?

Pompa, wyglądem przypominająca niewielką lodówkę lub stojący grzewczy kocioł na gaz, służy do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody. Do ogrzewania wykorzystuje ciepło przepompowywane ze źródła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka. Do tego wykorzystuje mechanizm, który zachodzi w zwykłych lodówkach oraz klimatyzatorach. Dolnym, zimnym źródłem, z którego pobierane jest ciepło, pozostaje grunt, woda lub właśnie powietrze. Źródłem górnym natomiast, jest woda, krążąca w instalacji grzewczej. Pompa więc nie wytwarza ciepła, a jedynie je przekazuje z dolnego do górnego źródła. Pompa, pomimo iż jest zasilana energia elektryczną, nie potrzebuje tego prądu dużo. Jest dużo bardziej oszczędna niż ogrzewanie kotłem na gaz lub olej.

Czym są pompy ciepła i jak działają?

Jak wybrać źródło ciepła?

Wybór źródeł nie zależy jedynie od naszych finansowych możliwości, ale także od wielkości działki, rozmiaru czy strefy klimatycznej. Najłatwiejsza do montażu jest pompa wykorzystująca powietrze. Niestety jej efektywność maleje, gdy na dworze robi się zimno. Właśnie wtedy jednak istnieje największe zapotrzebowanie na ciepło. Nie oznacza to, że wtedy zupełnie nic nie ogrzewa domu. Uruchamiane są dodatkowe elektryczne grzałki. Wygląda to więc tak, że jeśli temperatura spada dużo poniżej zera, ogrzewanie odbywa się za pomocą prądu. Jednakże uśredniając temperaturę podczas całego sezonu grzewczego, która jest raczej umiarkowana, pompa ciepła generuje dużo niższe koszta eksploatacyjne.

Pompy ciepła, które korzystają z ciepła zgromadzonego w wodzie gruntowej, są dużo bardziej efektywny podczas zimy, ponieważ woda ta ma średnią temperaturę na poziomie 8 do 10ºC. Aby prawidłowo działała, konieczne są dwie studnie głębinowe: czerpna i zrzutowa. Z jednej z nich jest pobierana woda, a do drugiej odprowadzana ta, która przeszła przez pompę i oddała ciepło.

Ostatnią z możliwości jest wykonanie wymiennika z ziemi. Wymiennik ciepła umieszczony na głębokości około 1,5 metra, gdzie temperatura sięga od 0 do 8ºC. Dzięki temu ilość ciepła pozyskiwanego z położonego na tej głębokości jest nawet cztery razy większa od ilości energii elektrycznej zużywanej przez pompę.