Wybieramy kocioł gazowy dla domu 150 m2 – moc kotła

Budowa domu, zwłaszcza dużego domu, pochłania bardzo dużo kosztów. Dlatego często pojawia się trudna kwestia do ogarnięcia – czy wybrać tańszy piec gazowy, a potem płacić więcej za ogrzewanie, czy może zainwestować na starcie więcej jednak potem z każdym miesiącem oszczędzać? Spróbujemy przeanalizować najlepsze rozwiązania dla typowego polskiego domu o powierzchni około 150 m2.

Kotły gazowe, to nie tylko ekologia, które obecnie jest bardzo ważna, ale przede wszystkim wygoda, czystość i bezpieczeństwo. Zabezpieczenia chronią przed przedostawaniem się gazu do pomieszczeń, kiedy w kotle zagaśnie palnik, nadmiernie wzrośnie temperatura bądź ciśnienie wody. Ich największą zaletą jest to, że mają bardzo wysoką sprawność cieplną. W praktyce wygląda to tak, że praktycznie całe ciepło, które powstaje na skutek spalania gazu, jest oddawane do instalacji grzewczej. Straty zależne są od rodzaju kotła. Wybór kotłów jednak jest bardzo duży i z pewnością znajdzie się taki na każdą kieszeń.

Wybieramy kocioł gazowy dla domu 150 m2  - moc kotła

Moc kotła gazowego

Moc kotła powinna być dobierana, biorą pod uwagę zapotrzebowanie budynku na ciepło. Zapotrzebowanie to jest wypadkową wielu czynników. Należą do nich powierzchnia ogrzewanego domu, kształt bryły budynku, położenie geograficzne, sposób izolacji termicznej ścian, rodzaj okien i drzwi. Moc pieca powinna pokrywać 90% zapotrzebowana budynku na ciepło. 10 % pochodzi z tzw. zysków bytowych. Właściwy dobór mocy to także kwestie ekonomiczne. Im piec generuje mniej energii, która jest tracona przez złą izolację okien, brak otynkowania, tym lepiej pracuje. Natomiast jeśli piec ma zbyt małą moc, to dom jest źle ogrzewany, zużycie paliwa większe niż zakładaliśmy a czas eksploatacji krótszy. Podobnie jest jeśli piec jest zbyt duży. Przede wszystkim nie są wykorzystywane w pełni jego możliwości. Wymuszane jest częste włączanie i wyłączanie palnik,a przez co szybciej zużywają się jego elementy.