Renowacja podłogi z drewna — o czym warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?

Drewniana podłoga równa się inwestycji na lata. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jej koszt jednorazowy jest dużo wyższy niż koszt paneli, nawet tych drewnianych, jednak trwałość nieporównywalnie większa. Warunkiem długowieczności jest jednak dbałość o nią i odpowiednia pielęgnacja. Jeśli została ona zaniedbana, zniszczona lub otrzymujemy w spadku, kupujemy, wynajmujemy dom/mieszkanie z bardzo starą i zniszczoną podłogą, która jednak mimo wszystko jest piękna, nie musimy od razy z niej rezygnować. Wystarczy ją odnowić. A jak się do tego zabrać i o czym pamiętać?

Renowacja podłogi z drewna — o czym warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Wieloetapowość — cyklinowanie i polerowanie

Przygotowując się do renowacji podłogi z drewna, należy liczyć się z tym, że będzie to długi i pracochłonny proces, który uzależniony jest oczywiście od powierzchni podłogi. Zacząć należy od cyklinowania lub szlifowania drewna. Można to zrobić za pomocą drucianej szczotki, wiór metalowych i papieru ściernego, który na końcu pozwoli pozbyć się drzazg. Taki sposób jest tańszy, jednak wymaga więcej wysiłku. Jeśli mamy do wyczyszczenia bardzo dużą powierzchnię warto zainwestować w cyklinowanie, którego dokonuje się za pomocą maszyny szlifującej. Maszyna ta zdziera wierzchnią, zniszczoną warstwę drewna. Następnie powierzchnia jest wygładzana do osiągnięcia upragnionej gładkości. Cykliniarka wykonuje także kolejny etap, którym jest polerowanie. Podczas samego procesu szlifowanie drewnianej podłogi należy zwrócić uwagę na głębokość, która powinna zależeć od rodzaju, grubości i stopnia zniszczenia drewna.

Renowacja podłogi z drewna — o czym warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?

Nowe życie drewnianej podłogi

Po szlifowaniu i polerowaniu przychodzi czas na pokrycie drewna farbą. Do jednej z tradycyjnych metod barwienia drewna zaliczyć można bejcowanie. Aby nie pozostawić smug i nierówności, powinno wybierać się bejcę z przedłużonym czasem schnięcia, która jest także gwarancją jednorodnego wybarwienia podłogi. Dokładne i sprawne położenie bejcy podkreśli i wzmocni rysunek słojów. Innym, łatwiejszym rozwiązaniem jest użycie kolorowego olejno-wosku. Nowe generacje tych produktów występują w różnych odcieniach, rozjaśniają, przyciemniają lub całkiem zmieniają kolor drewna. Jeśli lubimy styl vintage, czyli chcemy, aby nasz podłoga wyglądała na starą, możemy skorzystać z efektu szczotkowania. Polega ono na wybieraniu miękkiego włókna, która nadaje drewnu strukturę powierzchni zgodnej z jej usłojeniem.

Końcowy etap, czyli wybór odpowiedniej farby, bejcy czy oleju, jest równie ważny, jak oczyszczanie drewna. Nie tylko może nadać podłodze zupełnie nowego wyglądu, ale także, co ważniejsze, zabezpieczyć ją na kolejne lata. Wybór pokrycia drewnianej podłogi ma również związek z przyszłą jej pielęgnacją, warto więc pochylić się nad tym bliżej.