Przygotowanie podkładu do przyklejania podłogi drewnianej

podłoga drewnianaZanim rozpocznie się montaż podłogi drewnianej, należy wykonać szereg czynności. Pierwszą z nich jest ocena, czy podkład nadaje się do montażu. Należy zwrócić uwagę na jego równość, twardość oraz stopień wilgotności. Dobrym sposobem jest wykonanie testu przy użyciu ostrego metalowego narzędzia. Nacięcie nim wykonane nie powinno pozostawić żadnych wgłębień. Ponadto podkład nim powinien kruszyć się w miejscu przecięcia. Na podkładzie może występować cienka warstwa niezwiązanego cementu. Jest to tak zwane mleczko cementowe, którego koniecznie należy się pozbyć. Można to zrobić, używając szlifierki z tarczą z kamieniem szlifierskim lub gruboziarnistym papierem ściernym. Jeżeli podkład jest równy, a jego wilgotność plasuje się na poziomie nie większym niż 2% CM, można przejść do gruntowania.

Gruntowanie

Czynność ta pomoże zlikwidować pylenie oraz odpowiednio zwiększyć przyczepność kleju. Aby mieć gwarancję poprawnego wykonania gruntowania, należy wybrać profesjonalny produkt dopasowany do rodzaju kleju (nie może to być – przykładowo – grunt pod płytki ceramiczne).

Wyrównanie powierzchni

Jeśli powierzchnia nie jest wystarczająco równa, należy ją wyrównać za pomocą mas specjalnie dostosowanych do przyklejania podłóg z drewna. Miejscowe nierówności można wyeliminować, używając mas naprawczych. Należy pamiętać, że na podkład cementowy nie należy stosować mas anhydrytowych, które oparte są na spoiwie gipsowym.

Wzmacnianie

Zbyt słabą powierzchnię podkładu koniecznie należy wzmocnić. Oczywiście możemy także usunąć podkład i przygotować go od nowa. Powierzchnię można jednak wzmocnić – pierwszym etapem tego procesu jest usunięcie wierzchniej warstwy, frezując lub szlifując ją. Po wykonaniu tej czynności należy jeszcze wykonać gruntowanie głęboko penetrującym gruntem, a po wyschnięciu gruntem poliuretanowym. Tak przygotowaną powierzchnię należy jeszcze przykryć (po wyschnięciu) specjalną matą rozprężną. Ostatni etap można pominąć, jeśli podłoga będzie wykonana z niewielkich elementów, a po wzmocnieniu wytrzymałość podkładu wzrosła do minimum 2KN/ mm2.

Jeśli deski składające się na podłogę mają szerokość 100 i długość 1000 milimetrów, niezależnie od wytrzymałości podkładu należy użyć maty rozprężnej. Pozwoli ona na przecięcie sił odrywających, co z kolei zapobieganie stwarzaniu się odrywaniu desek oraz powstrzyma wszelkie deformacje. Zapraszamy do poznania szczegółów naszej oferty – Termolit Wrocław – podłogi drewniane.

Grunt i klej pod podłogę drewnianą

W innym wpisie rozpisaliśmy konkretne grunty i kleje, które należy użyć, aby podłoga drewniana czy płytki na jastrychu anhydrytowym trzymały się idealnie – >>> SPRAWDŹ TUTAJ <<<