Kocioł kondensacyjny czy tradycyjny

Wybór kotła jest istotny dla właściciela domu głównie ze względu na to, jakie koszty będzie ponosił za koszty eksploatacyjne. Ważne jest to, o ile możliwe będzie podniesienie sprawności, wykorzystując technikę kondensacyjną. Przekłada się to na proces kondensacji, który jest ekonomicznie uzasadniany.

Jaki kocioł spełni w najwyższym stopniu swe zadanie i jaki wybrać?

Kocioł gazowy tradycyjny można zakupić zarówno z otwartą, jak i zamkniętą komorą spalania. Zamknięta komora spalania oznacza, że kocioł wykorzystuje do swej pracy powietrze znajdujące się na zewnątrz domu. Aby to powietrze zapewnić, konieczne jest montowanie dwóch rur, lub jednej podwójnej. Z kolei otwarta komora pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym zamontowany jest kocioł. Jest to istotne, ponieważ piec musi mieć stały dostęp do świeżego powietrza, inaczej jego działanie będzie niewydajne. Z tych dwóch rozwiązań zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zamknięta komora, ponieważ wpadające powietrze nie obniża temperatury, a spaliny nie wydostają się do środka pomieszczenia.

Kocioł kondensacyjny dostępny jest wyłącznie z zamkniętą komorą spalania i już to, przemawia za nim. Kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością od tych tradycyjnych. Lepiej wykorzystują paliwo, zapewniając niższe koszty ogrzewania. Osiągnąć mogą nawet do 109% w czasie kiedy te zwykły osiągają do 90%. Nowoczesne kotły są wyposażane w rozwiązania technologiczne, które mają wspomagać skuteczne działanie urządzeń. Do rozwiązań tych należą wymienniki spalin oraz palniki promiennikowe.