Kocioł gazowy dla domu 150 m2 – rodzaj komory i design

We wcześniejszym wpisie pisaliśmy o tym, dlaczego moc kotła grzewczego jest taka istotna. Dziś rozwiniemy ten temat oraz przejdziemy do innych ważnych kwestii w przypadku doboru odpowiedniego pieca.

Zakłada się, że wartość wskaźnika zależny jest od stopnia izolacji termicznej budynku i wynosi średnio:

  • dla domów, które nie mają izolacji cieplnej ≥ 150 W/m2;
  • dla domów ze słabą izolacją ok. 100 W/m2;
  • dla domów z dobrą izolacją ≤ 70 W/m2.

Kocioł wiszący czy może stojący?

Wybór pomiędzy kotłem stojącym a wiszącym jest w zasadzie uzależniony głównie od możliwości przestrzennych domu. Zdecydowanie na większą swobodę pozwala kocioł wiszący. Możliwe jest jego zainstalowanie na poddaszu, w piwnicy, w niewielkiej kotłowni czy spiżarni, a nawet w pomieszczeniach mieszkalnych. Minimalistyczny design sprawia, że nie rzucają się one w oczy, przypominając niewielkie białe skrzynki. Ponadto jest, lekki nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń do instalacji.
Natomiast kotły stojące są dużo większe i z reguły potrzebują oddzielnego pomieszczenia. Są także droższe od wiszących, jednak są w stanie ogrzać bardzo dużą ilość wody i świetnie sprawdzają się we współpracy ze starszymi instalacjami.

Zamknięta komora czy otwarta?

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania pobieraja powietrze prosto z pomieszczenia. Natomiast spaliny wyprowadzane są kominem na zewnątrz. Urządzenia z zamkniętymi komorami pobierają powietrze z zewnątrz – podwójną współosiową rurą. Spaliny z kolei usuwane są tą samą rurą wyprowadzoną ponad dach. Jest to dobre rozwiązanie m.in. dla niewielkich domów, gdzie nie ma wystarczającej ilości powietrza wewnątrz pomieszczeń, które mogłoby być wykorzystywane także do pracy kotła. Natomiast do o wielkości około 150m2 wyposażony może być zarówno w piec stojący jak i otwarty, pod warunkiem, że mamy kotłownie lub piwnice.

W kolejnym wpisie przeczytacie o tym, czy lepszy jest piec kondensacyjny, czy tradycyjny.