Jak dobrać odpowiedni kocioł gazowy do ogrzewania wody użytkowej?

Dobór odpowiedniego kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. W zasadzie każdy kocioł jest w stanie ogrzać wodę użytkową. Jednak jeśli używamy go głównie do tego, warto zwrócić uwagę na to, jaką moc ma dany kocioł. Zbyt duży, będzie pobierał bardzo dużą ilość surowca bez potrzeby i generował niepotrzebne, wysokie koszta. Dlatego podczas wyboru należy brać pod uwagę przede wszystkim to, jakie ma być główne zastosowanie pieca oraz ile osób liczy gospodarstwo domowe.

Podział kotłów pod względem ogrzewania wody użytkowej:
• dwufunkcyjne kotły gazowe służą do ogrzewania wody w sposób przepływowy, ponieważ nie mają zbiornika ciepłej wody. Dlatego ilość ciepłej wody w tym przypadku zależy od mocy grzewczej. Jest to z pewnością najlepsze rozwiązanie dla niewielkich gospodarstw domowych, gdzie nie ma konieczności magazynowania ciepłej wody. Nie można w nich także stosować cyrkulacji tej wody. Ich stosunkowo niska cena odbija się na złożoności funkcji. Korzystanie z kilku kurków ciepłej wody jednocześnie może spowodować, że w jednym z nich temperatura wody będzie niższa.
• Jednofunkcyjne kotły gazowe służą głównie do ogrzewania domu, a woda jest ogrzewana niejako przy okazji dzięki zamontowaniu osobnego zbiornika. Wydajność tego urządzenia zależy w dużej mierze od wielkości zbiornika. Mogą z powodzeniem współpracować z kolektorami słonecznymi. Ponadto dużym plusem jest to, że pozwalają na swobodną rozbudowę instalacji w przyszłości.
• Kompaktowe kotły gazowe to takie, które zbiornik na wodę mają wbudowany. Dzięki temu są bardzo kompaktowe i zajmują naprawdę niewiele miejsca. O wydajności decyduje zarówno pojemność zbiornika, jak i moc grzewcza. Dalsza rozbudowa instalacji może być bardzo trudno lub zupełnie niemożliwa.

Reasumując, zdecydowanie najbardziej uniwersalnymi kotłami pozostają te jednofunkcyjne.